Prawo pracy

Dla pracownika

jst_prawo_pracy_pracownik

Nie masz pojęcia, czy potrzebujesz prawnika?
Chcesz wiedzieć na czym stoisz?

Twój pracodawca potraktował Cię niesprawiedliwie? ZUS odmawia należnych świadczeń? Twoje stanowisko jest zagrożone? Nie daj się, walcz i udowodnij, kto ma rację. Daj sobie pomóc, uratuj swoją karierę i poczucie własnej wartości!

Adwokaci odpowiedzialni za specjalizację

male5

Damy radę!

mec. Tomasz Tomaszczyk

adwokat Paweł Lewandowski

Praktyka czyni mistrzem!

mec. Paweł Lewandowski

Jak możemy Ci pomóc?

Usługi prawne z zakresu prawa pracy

Dostałeś wypowiedzenie z pracy. Z wściekłością ściskasz w ręku ten świstek papieru (bo Twój pracodawca niestety wiedział, że wypowiedzenie powinno mieć formę pisemną, prawda?). Koledzy i koleżanki tak jakoś z zakłopotaniem odwracają wzrok, czujesz się coraz bardziej przezroczysty, coś ściska Cię w gardle. Ty im jeszcze pokażesz! Ale jak? Czy można coś z tym zrobić? Często można!

Najważniejszy jest refleks, bo na odwołanie do sądu masz zasadniczo tylko 21 dni. Warto więc jak najszybciej skontaktować się z prawnikiem, a potem cóż, pozwól nam wygrać to dla Ciebie!

Dostałeś dyscyplinarkę? Głowa do góry! Pracodawcy często nadużywają zwolnień dyscyplinarnych. Może liczą na to, że się załamiesz i nie trafisz do prawnika? Dyscyplinarkę można otrzymać jedynie za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, a to nie jest takie proste do udowodnienia. W efekcie wiele takich „dyscyplinarek” daje się łatwo odkręcić nawet bez potrzeby wizyty w sądzie. Nie wierzysz? Skontaktuj się z nami!
Cóż, najlepiej w życiu urządzić się tak, żeby jednocześnie mieć ciastko i zjeść ciastko. Niektórzy nasi „byznesmeni” lubią czerpać korzyści z tego, że codziennie mają Cię w pracy pod ręką (ach, te regularne ochrzany!) ale oczywiście umowy o pracę z prawidłowo opłaconym ZUS-em nie zobaczysz na oczy. Krótko mówiąc – pracujesz bądź pracowałeś na śmieciówce. Czy aby pewno? O tym, czy w Twoim przypadku nie zaistniał stosunek pracy, nie decyduje nazwa umowy, ale to, jak faktycznie Twoja praca wyglądała. Być może więc wcale nie pracowałeś na śmieciówce, tylko sam jeszcze o tym nie wiesz. O tym jednak musi zadecydować sąd pracy, a postępowanie nie jest wcale takie oczywiste! Zasięgnij porady prawnej naszego specjalisty !
Pracodawcy zazwyczaj bardzo lubią, kiedy pracownicy pracują dłużej niż wynosi ich czas pracy, ale bardzo nie lubią za to płacić. A za nadgodziny należą się dodatkowe pieniądze. Jeśli więc irytuje Cię konieczność częstego zostawania po godzinach za darmo, zapraszamy do nas po poradę. Oczywiście Twój pracodawca będzie pewnie utrzymywał, że to nie żadne nadgodziny, tylko po prostu nie wyrabiasz się ze swoimi zadaniami. Spokojnie, sprawa nie jest stracona. Powiemy Ci, w jaki sposób udowodnić fakt swojej pracy w nadgodzinach i skutecznie dochodzić swoich praw.
Każdy z nas o nim słyszał albo czytał. Mobbing w znaczeniu potocznym to prześladowanie współpracownika (często podwładnego, bo wtedy najłatwiej) w miejscu pracy. Ale uwaga! Co innego wiedza potoczna, a co innego precyzyjna definicja prawna. Ze względu na jej złożoność, jak i na obecną interpretację sądów, mobbing pozostaje zjawiskiem, które trudno udowodnić. Jeśli jesteś osobą mobbingowaną w pracy, skontaktuj się z prawnikiem specjalistą prawa pracy jak najszybciej! Ustali on, czy okoliczności pozwalają na skierowanie sprawy o mobbing na drogę sądową. Głowa do góry! Istnieją też inne możliwości zakwalifikowania negatywnego zachowania pracodawcy. Nasz prawnik może także wziąć na siebie negocjacje z Twoim pracodawcą w sprawie warunków Twojego odejścia (bo przecież nie chcesz wracać do pracy w miejscu, gdzie jesteś prześladowany).
Stoi i sapie, dyszy i bucha ogniem! Wielki, wszechpotężny ZUS. Właśnie odmówił Ci świadczenia, nie uznał Twoich praw albo zakwestionował przedstawione przez Ciebie dokumenty. Nie wpadaj w panikę! Wbrew pozorom błędne decyzje ZUS są bardzo częste. ZUS jest duży i silny, komunikuje się więc z Tobą w niezrozumiałym języku, licząc po cichu, że się zniechęcisz i poddasz bez walki. Na szczęście jesteśmy my. Przyjdź, zadzwoń, napisz maila. Pomożemy Ci wygrać !

Jesteś w ciąży? Przede wszystkim gratulacje!

Także dlatego, że teraz nie można Cię zwolnić z pracy. Ale co, gdy pracodawca wypowiedział umowę zanim dowiedziałaś się o ciąży? Albo podpisałaś wcześniej porozumienie stron? Albo Twoje stanowisko jest likwidowane? Co jeśli zatrudniłaś się niedawno i teraz ZUS kwestionuje wysokość należnego Ci świadczenia?

Przede wszystkim nie martw się! Weź głęboki oddech i przestań się tak stresować – to może zaszkodzić dziecku!

Twoje prawa są dobrze chronione. Skontaktuj się z nami, podpowiemy, jak o nie zadbać albo zrobimy to w Twoim imieniu.

Emerytura pomostowa to świadczenie przysługujące przed osiągnięciem wieku emerytalnego osobom, które wykonywały prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Brzmi prosto, ale diabeł tkwi, oczywiście, w szczegółach. Na przykład ZUS może z różnych powodów nie uznać Twojej pracy za pracę w warunkach szczególnych (patrz też: spory z ZUS). W takiej sytuacji często opinia biegłego oraz zeznania kilku kolegów z pracy mogą zdziałać w sądzie cuda! Skontaktuj się z nami, zobaczymy, co da się zrobić.

Prawo pracy

Przeczytaj na blogu

Nie wiesz, czy potrzebujesz prawnika?

Skontaktuj się z nami